Zamagurie
Územie sa nachádza na severe Spiša, pozdĺž štátnej hranice s Poľskou republikou. Hranicu tvorí v dĺžke 16 km jedna z najdravších riek Slovenska - DUNAJEC. Je známa jedinečnou európskou raritou - splavom na pltiach. Táto tradícia pretrváva už 180 rokov, plavba po 10 km dĺhom toku, trvá cca 2 hodiny. Hĺbka vody dosahuje 70 cm, až v jednom úseku 20 m. Dominantou územia je Pieninský národný park s ochranným pásmom, ktoré tvoria, mestečko Spišská Stará Ves a osemnásť priľahlých obcí. Jednou z nich je obec Jezersko s nadmorskou výškou 720m. Dedinka, ktorá bola založená začiatkom 17. storočia je v súčastnosti pretvorená na rekreačnu chalupársku oblasť s lyžiarským strediskom. Nad obcou sa nachádza Jezerské jazero (919 m.n.m.), je to prírodná rezervácia s rozlohou 2,18 ha.
v PIENAPe sa nachádzajú:
Národné prírodné rezervácie:
Národná prírodná pamiatka:
Prírodná rezervácia:
Chránený areál:
Samotné Pieniny sú vyhľadavanou turistickou oblasťou, pre peších, pre cykloturistov s dojazdom do Vysokých Tatier, Belianských Tatier, Zakopaného, Starej Ľubovne, Kežmarku, pre vyznávačov bežeckého lyžovania po trasách hrebeňom Magury až po Ružbachy, opačne nad Ždiar po Príslop, pre zjazdových lyžiarov, pre vodných športovcov - raft na Dunajci, člnkovanie a surfovanie na Czorsztynskom jazere.
Jezerské jazero 919 m.n.m.
Prírodná rezervácia s rozlohou 2,18 ha, jazero vzniklo prirodzeným zosuvom flyšových hornín. Trasa vedie z chalupy, k obchodu, cca 100 m pod obchodom odbočka na zelenú trasu k Jezerskému jazeru (cca 1,20 hod.). Späť môžeme po tej istej trase, alebo pokračovať po zelenej až k lyžiarskému stredisku a obecnou cestou k chalupe (cca 1,45 hod.)
Fotky: Milota Dindová
Belianska jaskyňa - Tatranská kotlina
Jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysokých Tatrách
Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili.
Spišská Stará Ves. (Jezersko 10km)
Mestečko vzniklo koncom 13. storočia, na významnej obchodnej ceste. Mastské výsady dostalo v roku 1 399. Geografická poloha ho predurčila na obchodné a spoločenské centrum Zamaguria, ktoré pretrváva podnes. Najstaršou pamiatkou je gotický kostol zo 14. storočia.
Za mestom je prvý prístav, kde sa začína splav pĺti Dunajcom. V meste je poliklinika so stálou lekárskou službou.
Červený Kláštor (Jezersko 18km)
Prvá zmienka o obci je z roku 1 344. Kostol a kláštor, jeden z najznámejších na Slovensku, jeho história je úzko zviazaná s pôsobením príslušníkov dvoch reholí - kartuziánov a kamaldulov. Pôvodne gotický, kde svojho času pôsobil aj mních Cyprián, je datovaný od roku 1 319. Cyprián pestoval-zbieral liečivé byliny a zostavil rozsiahli jedinečný herbár.Kláštor bol zreštaurovaný a doplnený o vežu s domčekami pre rehoľníkov v roku 1 711, kamaludskými mníchmi.. Najzachovalejšou časťou kláštora je gotický kostol sv.Antona. Stavba je kartuzianského typu z polovice 14. storočia. Kúpele červený Kláštor, pôvodne Smerdžonka, vznikli pri prameňoch s minerálnou vodou. Vzdialené asi 1 km od kláštora.
Z Červeného Kláštora vedie popri rieke Dunajec "Náučný chodník" - "Prielom Dunajca". Z prístavu pred obcou sa začína splav pĺtí na Dunajci.
Každoročne sú organizované Zamagurské folklórne slávnostia vodácka súťaž Medzinárodný pieninský slalom.
Lesnica ( Jezersko 27km, Pieninskou cestou)
Prvá písomná zmienka je z roku 1297, obec bola založená šoltýskou kolonizáciou. Lesnica v roku 1938 - 1939 prináležala Poľsku, dnes je to posledná prihraničná obec s krásnou turistickou trasou do Szczawnice. V obci sa nachádza renesančný kostol zo 17. storočia a niekoľko goralských stavebných pamiatok, ako staré kamenné pivnice. Cez letnú sezónu premáva koč s konským záprahom medzi obcou a prístavom.
Szczawnica (Ščavnica - Jezersko 29 km, turistický hraničný prechod.)
Prvá písomná zmienka je z 15. storočia. Kúpeľné a rekreačne mestečko patrí medzi najkrajšie v južnom Poľsku. Leží v doline Grajcarek zo zdrojom minerálnych vôd s úpätia sopečnej hory Bryjarka ( 679 m.n.m.). Kúpele založil rod Szalayovcov v roku 1828, nasledoval kúpeľný park, kúpeľný dom a po 2. svetovej vojne dobudovali sanatória. V mestečku ma sídlo aj múzeum Pieninského parku.Z prístavu pĺtí sa možno vybrať turistickou trasou na vrch Sokolica (747 m.n.m.), Trzy Korony (982 m.n.m.), alebo malebnou úžinou Wąwóz Homole. Atraktívnosť mestečka zvyšuje sedačková lanovka (leto, pešia turistika) na vrch Pálenica (722 m.n.m.)
Czorsztyn (Čorštýn - Jezersko 19 km)
Obec sa nachádza za chráneným celkom historického hradu - Zamek Niedzica. Najstaršiu časť zatopila voda priehrady. Prvá zmienka obce je z roku 1348 od kedy sa zachoval hrad Kazimierza Wielkiego, nachádzal sa na obchodnom ťahu "Via Regia". Začiatkom 20. storočia nadobúda obec rekreačny charakter, výstavbou penziónov a víl, so zameraním na turistiku a vodné športy na czortynskom jazere. Z Czorsztyna je 8 km k lodenici, kde poliaci začínajú splav Dunajca na pltiach. Záhradné terasy, posedenia a predajné stánky pri zrúcanynách hradu. Zamek Czorsytyn je prírodná rezervácia s rozlohou 10,6 ha
Nowy Targ ( Jezersko 45 km)
Vznik sa datuje od polovice 14. storočia, kedy panovník Kazimír Veľký právoplatne potvrdil spojenie osád a tak sa začala éra masta Nowy Targ. Nachádza sa v Podhalí a zdobia ho kostoly sv. Kataríny zo 14. storočia (sv.Katarína je patronkou mesta), sv.Anny z 15. storočia, kalpnka sv.Jána, Najsvätejšie srdce Ježišovo, sv. Brata Alberta, kr.Jadwigy, Matky Božej Anjelskej, sanktuárium Matky Božej Ludzierskej.
V meste organizujú beh na lyžiach Jána Pavla II., na ktorom sa zúčastňuje okolo 300 ludí. V druhej polovici augusta ogranizujú populárny Podhalianský jarmok. Je to obdoba Kežmarského EĽRA ( festival európskeho ľudového remesla). Každy štvrtok a sobotu sú v Nowom Targu jarmoky, ktoré sú na Slovensku veľmi populárne. V nedeľu zase organizujú autoburzu.
Priehrada Niedzica - Jezioro Sromowskie
V Sromowcach Wyżnych sa napojíme na trasu z miestnej časti Kąty, kde je poľský pltnícky prístav, odkial poliaci zahajujú splav Dunajca. Odbočíme smerom k priehrade a po červenej značke sa dostaneme k zámku Niedzica. Späť po tej istej trase k lyžiarskému stredisku Poľana Sosna, pri hraničnom prechode Lysa nad Dunajcom. (cca 2 hod.)
Stará Ľubovňa 550 m.n.m. ( Jezersko 34 km)
Prvé písomné zmienky sú z r. 1292, kedy Stará Ľubovňa získala mestské výsady. Jadrom mesta je námestie sv. Mikuláša s barokovým kostolom sv.Mikuláša, ktorý pochádza z r.1280. Nad mestom na vápencovom pohorí sa vypína vo výške 711 m.n.m kamenný hrad Ľubovňa. Hrad bol postavený začiatkom 14.storočia.V roku 1412 bol hrad miestom podpisu mierovej zmluvy medzi Uhorskom a Poľskom. V roku 1768 bol na hrade veznený Móric Beňovský. Za panovania Márie Terézie sa ukončilo 360 ročné obdobie poľskej správy
zalahovaného územia. Do zálohy dal hrad a mestá Stará Ľubovňa, Podolínec, Hniezdne a daľších trinásť spišských miest, kráľ Žigmund Luxemburský roku 1412, za pôžičku 37 000 kôp českých grošov poľskému kráľovi Vladimírovi II. Pod hradom je situovaná expozícia ľudovej architektúry.V meste sa nachádza krytá plaváreň, veľmi atraktívny "salaš u Franka" s ponukou regionálných kulinárských špecialít.
Spišský hrad
Kežmarok 630m.n.m. ( Jezersko 30 km)
Slovansko - nemecké osídlenie už pred rokom 1269, kedy kráľ Béla IV udelil Keţmarku mestské práva. Slobodné mesto malo hospodárske a politické privilégia: právo dvoch výročných trhov (r.1419), sporné právo skladu (r. 1435), právo meča (r.1438), právo používať erb (r.1463). V Kežmarskej histórií sa odohralo celkovo 13 vojen. Storočná s Levočou o právo skladu, takmer dvestoročná, ktorú viedlo mesto s vlastným hradom. Architektúra mesta je vaľmi zaujmavá, počnuc románským slohom obsahuje každý stavebný štýl. Neskorogotická bazilika sv.Kríža (patrí medzi najväčšie na Spiši). Pred kostolom je samostatná veža - Zvonica, pokladá sa za najstaršiu renesančnú zvonicu na Slovensku. Jadro mesta bolo v r. 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Evanielický artikulárny drevený kostol z 18. storočia je národnou kultúrnou pamiatkou. Líceum (prvé správy o kežmarskej mestskej škole sú z r.1383-1392) s jednou z najväščích historických školských knižníc v strednej Európe. Nový evanielický kostol (naprojektoval ho Teofil Hansen, ktorý bol projektantom honosnej budovy rakúskeho parlamentu vo Viedni). V roku 1909 pristavili ku kostolu mauzoleum Imricha Tökölyho, vodcu proticárskeho povstania. V centre mesta sa nachádza pôvodne gotická radnica r.1461, rotunda a Paulinsky kostol.
Hrad - pôvodne gotická stavba s prvou zmienkou z r. 1463. Veľkú renesančnú prestavbu a výstavbu barokovej kaplnky zabezpečila rodina Tökölyovcov, ktorá sídlila na hrade po štyri genegácie. V r. 1702 mesto odkúpilo hrad a ten sa stal vlastníctvom mesta. V 18. storočí hradné trakty vyhoreli a viac sa neobnovili. V 19. storočí boli v hrade rôzne výrobné dielne, podniky a inštitúcie. Dnes je mesto jednou zo sedemnástich mestských pamiatkových rezervácií na Slovensku.
V meste organizujú v druhý júlový víkend, trojdňový festival EĽRO (festival európskeho ľudového remesla), v apríli jazdecké preteky o pohár primátora mesta. V auguste veľkoplošná projekcia videofilmov v amfitéatri nad mestom.